Головна » 2018 » Лютий » 20 » «Дощ у пустелі» та інші «стартапи» українських школярів.
18:03
«Дощ у пустелі» та інші «стартапи» українських школярів.

Три проекти українських старшокласників поїдуть на суперфінал конкурсу Intel ISEF до США. «Дім інновацій» дізнався, які розробки українці збираються показати світові й чому економіка лишається їхнім слабким місцем.

Якось учениця НВК «Школа комп’ютерних технологій – Львівський технологічний ліцей» відпочивала в Херсонській області і зауважила, що над водою дощить, а над пустелею – ні. «Мені стало цікаво, чому так. Я спитала у свого наукового керівника, і він показав мені супутникові фото, де видно, що між повітряними масами над суходолом і повітряними масами над морями та океанами є умовний бар’єр», – розказує Анастасія Венчковська. У районі пустель цей бар’єр є доволі стабільним, і більшість вологи, котра випарувалася з поверхні моря, випадає у вигляді дощу переважно в те саме море і дуже рідко – на територію пустелі.

Це спостереження наштовхнуло на думку: коли якимось чином «змішати» повітряні маси над водами та суходолом, то можна «викликати» дощ у пустелі.

Щоб «затягнути» вологе повітря на сушу, Анастасія пропонує використовувати насипи з будь-яких гірських порід, котрі відбивають світло гірше за пісок. Наприклад, із базальту, альбедо якого нижчий, ніж у піску навколо. Це мають бути темні плями розміром у кілька квадратних кілометрів. Орієнтовно діаметр такої плями має бути співрозмірним із висотою нижньої межі конденсації в атмосфері.

Повітря над поверхнею плями буде швидше і краще нагріватися, ніж повітря над рештою пустелі. Отож над плямою почне формуватися повноцінна хмара – подібно до того, як хмари формуються над островами й півостровами. Уночі, коли сонячне нагрівання припиниться, хмара опуститься нижче і згодом випаде у вигляді дощу.

Зрошення відбуватиметься фактично дистильованою дощовою водою і не буде призводити до засолювання ґрунтів.

Свої припущення дев’ятикласниця та її науковий керівник підтвердили експериментально. Щоправда, не в пустелі, а в лабораторії, де умови прибережної зони імітували у спеціальній посудині.

Проект отримав назву «Маловитратний спосіб зрошення прибережних пустель». У травні цього року разом із двома іншими переможцями національного відбору він презентує Україну на міжнародному конкурсі Intel ISEF у Піттсбурзі (США). Загалом туди з’їдуться учнівські «стартапи» із 75 країн світу.

Переглядів: 135 | Додав: mamamia | Рейтинг: 5.0/1